Zespół Folklorystyczny "Niespodzianka" został założony przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Tomaszowie Bolesławieckim. Decyzje o założeniu zespołu pojawiły się szybko i spontanicznie na poczatku maja 1998 r., a już 30 maja 1998 r. odbył się konkurs inaugurujący działalność zespołu. Pierwszymi członkami zespołu byli: Weronika Wilczyńska - inicjatorka założenia zespołu, Franciszek Dolecki, Maria Dolecka, Katarzyna Listwan, Antonina Marnicka, Helena Łucyszyn, Maria Skiba, Maria Kata, Elżbieta Borucka, Lidia Lesiuk, Maria Białek, Anna Listwan, Grażyna Bojanowska, Krystyna Szymańska. Zespół reprezentuje rodziny, które pochodzą z Kresów Wschodnich i reemigrantów z Bośni. W repertuarze znajdują się charakterystyczne dla tych regionów tradycyjne pieśni jak i również  pieśni patriotyczne, religijne, kolędy i pastorałki. Po ponad rocznych przygotowaniach do występów na scenie Zespół rozpoczął wystepy na imprezach i świętach lokalnych organizowanych przez Gminne Centrum Kultury.
Obecnie w Zespole "Niespodzianka" śpiewają i grają: Weronika Wilczyńska - kierownik zespołu, Maria Dolecka, Katarzyna Listwan,  Anna Ferlewicz, Krystyna Pawluk, Grażyna Bojanowska, Stanisława Rejman, Krystyna Szymańska, Andrzej Kapusta, Zbigniew Tomaszewski, Filip Gibas - akompaniator.

Najważniejsze występy "Niespodzianek":
2000 r. - Przegląd Chórów Ziemi Bolesławieckiej, Festiwal Pieśni Religijno - Patriotycznej w Wilczym Lesie, "Z kolędą po kresach" w Olszanicy;
2001 r. - Witaj Trzeci Maj w Bolesławcu, Festiwal Kultury Bałkańskiej w Bolesławcu;
2002 r. - Przegląd Zespołów Kolędniczych w Zagrodnie;
2003 r. - Dzień Biesiady Kresowej w Zagrodnie;
2004 r. - Ogólnopolska Biesiada Zespołów Kresowych w Pielgrzymce, Ogólnopolska Biesiada Zespołów Kresowych na Zamku Grodziec, Festiwal Kultury Bałkańskiej w Bolesławcu;
2005 r. - Międzynarodowe Pyrzyckie Spotkanie z Folklorem;
2006 r. - Festiwal Pieśni Religijno - Patriotycznej w Wilczym Lesie;
2007 r. - Festiwal Pieśni Religijno - Patriotycznej w Wilczym Lesie, Dni Biesiady Kresowej na Zamku Grodziec;
2009 r. -  Festiwal Tradycji Dolnego Śląska w Operze Wrocławskiej, Festiwal Pieśni Religijno - Patriotycznej w Wilczym Lesie;
2010 r. - Festiwal Folkloru w Kobierzycach;
2011 r. - Festiwal Wiejskie Wesele w Świętej Katarzynie;
2012 r. - Świętojańskie Śpiewanie pod Ślężą;
2013 r. - Śpiewanie w Gruszkowej Polanie;
2014 r. - Festiwal Nad Wodą śpiewanie w Czerwonej Wodzie;
2015 r. - Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych w Klepisku;
2016 r. - Festiwal Pieśni Religijno - Patriotycznej w Wilczy Lesie;
2017 r. - Przeglądy Świętojańskie w Smolniku, Przegląd Zespołów Ludowych w Kobierzycach;
2018 r. - Festiwal Pieśni Religijno - Patriotycznej w Wilczym Lesie, Festiwal Piosenki Ludowej w Sulikowie, Festiwal Nad Wodą śpiewanie w Czerwonej Wodzie, Dzień Święta Flagi w Wilczym Lesie;
2019 r. - Wyjazd do Ukrainy do Dubna, Dni Świerzawy Ludowe Granie i Śpiewanie, Festiwal Swojskie Granie i Śpiewanie w Sulikowie;
2020 r. - VII Spotkanie Zespołów Folklorystycznych w Gromadce;
2022 r. - XI Biesiada Ludowa "Nad Skórą Śpiewanie" w Zagrodnie, IV Spotkanie Zespołów "Śpiewanie pod Lipami" w Olbrachtowie;